mise-en-place: Şeflerin servis öncesi yaptığı hazırlık.


mizanplas: Okuyucunun tecrübe etmediği yemeklere ön hazırlığı; gastronomi üzerine kaleme alınan yazılardan oluşan bir koleksiyon.

Mizanplas---Logo-Designs---high-resolution---white [www.imagesplitter.net].png

mizanplas'a değer atfeten unsur, yazarlarının belli bir misyon veya hedef peşinde koşmalarından ziyade tadım deneyimleri sonucunda ortaya çıkan güçlü duyguları büyük bir hazla yazıya dökmeleri. Gastronomi sektörü ile profesyonel bir bağa sahip olmamanın verdiği özgürlük hissi de cabası...


Besim HATİNOĞLU, Kurucu Editör

Uluslararası ticari ihtilaflarda uzmanlaşan butik bir avukatlık bürosunun ortağı. Londra'da yaşıyor ve aynı zamanda Cambridge Üniversitesi'nde hukuk doktorasına devam ediyor. Gastronomiye disiplinlerarası bir perspektiften bakma amacını taşımakta.

 
 

Gökhan ATILGAN, Kurucu Editör

Uzun yıllar Bloomberg L.P. ve J.P. Morgan Chase'in New York ofislerinde çalıştı. 2009 yılından beri Tadım Menüsü adlı blog sayfasında dünyanın en iyi restoranlarını kaleme alıyor.

 
 

Gökmen ERSOY, Yazar

İnşaat Mühendisliği eğitiminin ardından 20 yıl önce İstanbul’da başladığı yapı malzemeleri sektöründeki iş hayatına İzmir’de devam ediyor. Şarap ve şarabı içine alan dünya ile “amatör” olarak ilgileniyor. Bireysel ya da üyesi olmaktan mutluluk duyduğu Turkish Wine Bloggers grubundaki dostları ile şarap tadımları ve gezileri yapıyor.


Vedat MİLOR, Yazar

Uzun yıllar Türkiye'nin önde gelen televizyon kanallarında yemek üzerine programlar, gazetelerinde ise eleştirmenlik yaptı. Aynı zamanda ekonomist, sosyolog ve hukukçu olan MİLOR, farklı ülkelerde akademisyen olarak çalıştı. Gastronomi hakkında eleştirel yazıların yer aldığı Gastromondiale'ın da baş editörlüğünü yapmakta.


Tan MORGÜL, Yazar

İstanbul Dergisi’nin son iki buçuk yılında yayın yönetmenliğini yaptı. Günlük Radikal gazetesinde iki buçuk yıl balık kültürü üzerine yazıları yayımlandı. Ulus Atayurt’la birlikte İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları kitabını yazdı. 2014 Gourmand ödüllü “Rakı and Fish: A Mediterranean Seafood Odyssey” kitabının yazarı. İstanbul Meyhaneleri: Vuslatın Başka Alem belgeselinin senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. Türkiye'nin ilk bira kültürü dergisi "B:ra"nın yayın ve yapım ekibinde yer aldı.


Mert ÖZKESKİN, Yazar

Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’nin önde gelen yüksek teknoloji şirketlerinden birinde yarı iletken mühendisliği yapmakta. San Francisco’da yaşıyor ve özgün tat arayışıyla dünyayı dolaşıyor.


Engin ÖZGER, Yazar

Londra'da yaşıyor ve ürün yöneticiliği alanında sektör lideri teknoloji firmalarına danışmanlık veriyor. İyi yemeğin en adil ölçekte tanımlanmasının derdinde gastronomi dinamiklerini sorguluyor.

 
 

Yavuz SAÇ, Yazar

Butik şarap üreticisi Arda Bağcılık'ın kurucularından. Türkiye'nin ilk bira kültürü dergisi "B:ra"nın yayın ve yapım ekibinde yer aldı. Tan Morgül ile birlikte "İstanbul Meyhaneleri: Vuslatın Başka Alem" belgeselinin senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. WSET'in 3. seviyesinde şarap eğitimine devam etmekte.


Candan TÜRKKAN, Yazar

Massachusetts Üniversitesi Amherst’de Siyaset Bilimi doktorasını bitirdi. Siyaset felsefesi üzerine uzmanlaştı. Yemek ve Kültür ve MetroGastro’da da yazdı/yazıyor. Gıdanın egemenlik ve biyopolitika ile ilişkisi üzerine üç öğün düşünmekten kendini alamıyor. Sınıf ve toplumsal cinsiyet temel meseleleri; post-colonial theory ve Foucault’nun siyasi duruşları hakkında hala kararsız.


Elvan UYSAL BOTTONI, Yazar

Ulusal ve uluslararası kuruluşlarda muhabirlik ve editörlük tecrübesine sahip ve Roma'da yaşıyor. "Mamma Mia": İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey, Üzümler ve İnsanlar: Toprak Ana, Bağban Baba, Yavru Gurmeye Masallar ve Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı kitaplarının yazarı ve zeytinyağı tadımcısı. Kişisel blogu Çiğ ve Pişmiş'te insan ve yemek hikayeleri anlatıyor.