mise-en-place: Şeflerin servis öncesi yaptığı hazırlık.


mizanplas: Okuyucunun tecrübe etmediği yemeklere ön hazırlığı; gastronomi üzerine kaleme alınan yazılardan oluşan bir koleksiyon.

Mizanplas---Logo-Designs---high-resolution---white [www.imagesplitter.net].png

mizanplas'a değer atfeten unsur, yazarlarının belli bir misyon veya hedef peşinde koşmalarından ziyade tadım deneyimleri sonucunda ortaya çıkan güçlü duyguları büyük bir hazla yazıya dökmeleri. Gastronomi sektörü ile profesyonel bir bağa sahip olmamanın verdiği özgürlük hissi de cabası...


Besim HATİNOĞLU, Kurucu Editör
Uluslararası ticari ihtilaflarda uzmanlaşan butik bir avukatlık bürosunun ortağı. Londra'da yaşıyor ve aynı zamanda Cambridge Üniversitesi'nde hukuk doktorasına devam ediyor. Gastronomiye disiplinlerarası bir perspektiften bakma amacını taşımakta.

 
 

Gökhan ATILGAN, Kurucu Editör
Uzun yıllar Bloomberg L.P. ve J.P. Morgan Chase'nin New York ofislerinde çalıştıktan sonra, İstanbul'a taşındı. 2009 yılından beri 'Tadım Menüsü' adlı blog sayfasında dünyanın en iyi restoranlarını kaleme alıyor.

 
 

Vedat MİLOR, Yazar
Uzun yıllar Türkiye'nin önde gelen televizyon kanallarında yemek üzerine programlar, gazetelerinde ise eleştirmenlik yaptı. Aynı zamanda ekonomist, sosyolog ve hukukçu olan MİLOR, farklı ülkelerde akademisyen olarak çalıştı. Gastronomi hakkında eleştirel yazıların yer aldığı Gastromondiale'ın da baş editörlüğünü yapmakta.


Mert ÖZKESKİN, Yazar
Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’nin önde gelen yüksek teknoloji şirketlerinden birinde yarı iletken mühendisliği yapmakta. San Francisco’da yaşıyor ve özgün tat arayışıyla dünyayı dolaşıyor.


Engin ÖZGER, Yazar
Londra'da yaşıyor ve ürün yöneticiliği alanında sektör lideri teknoloji firmalarına danışmanlık veriyor. İyi yemeğin en adil ölçekte tanımlanmasının derdinde gastronomi dinamiklerini sorguluyor.

 
 

Elvan UYSAL BOTTONI, Yazar
Ulusal ve uluslararası kuruluşlarda muhabirlik ve editörlük tecrübesine sahip ve Roma'da yaşıyor. "Mamma Mia": İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey, Üzümler ve İnsanlar: Toprak Ana, Bağban Baba, Yavru Gurmeye Masallar ve Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı kitaplarının yazarı ve zeytinyağı tadımcısı. Kişisel blogu Çiğ ve Pişmiş'te insan ve yemek hikayeleri anlatıyor.